Get Adobe Flash player

Prochazka po brehu reky Ostravice

 

Vrbina

 

Neco o mistech kudy pujdete:

Reka Ostravice dostala jméno podle podle prudkého, tedy „ostrého" toku. Tvorí hranici mezi Moravou na brehu levém a Slezskem na pravém brehu. Má dva prameny – Bílou a Cernou Ostravici. Po jejich spojení smeruje elava,Labut velka,Kachna divoka,Morcak velky, Racek chechtavy,Lednacek ricni,Skorec vodni a jiné.

Pokud jeste neni na stromech listi,muzeme v místech pod zeleznicnim mostem na vlecku Biocel Paskov videt na protejsim brehu skaly tvorene vulkanickou horninou zvanou Tesinit (analcitové gabro). Jde o stredne zrnitou hlubinnou vyvrelou horninu krídového stárí tmave šedé barvy s výraznými vyrostlicemi amfibolu a pyroxenu. Hornina získala jméno svým jedinecným výskytem v Podbeskydí na Severní Morave. Jinde byla tato hornina popsána ze Skotska, Portugalska, Kavkazu a Sibire..


Putovani za touto keskou Vas zavede na levy brehdo prehradní nádrže Šance a dále na severozápad.

V Ostravici se vyskytuje rybí spolecenstvo s pomerne hojným výskytem lipana a dalších druhu ryb: pstruh obecný, lipan podhorní, strevle potocní,jalec tloušt,parma obecná, plotice obecná,hrouzek obecný, mrenka mramorovaná, úhor rícní, vranka obecná, vranka pruhoploutvá. Úsek reky Ostravice od Bašky po Vratimov v r. km cca 15,0 – 29,9, tj. od ústí Olešné proti toku po jez v Bašce, predstavuje velmi významnou lokalitu vranky obecné v povodí Odry.Dale muzeme pozorovat ruzne druhy vodního ptactva jako napr.:Potapka mala,Kormoran velky,Volavka pop reky Ostravice v katastru obce Paskov.Do mist,ktere mnozi mistni nazyvaji "Vrbina".Samotna keska se nachazi pobliz splavu a je dostupna pesky ,nebo na kole.Pokud neni moc mokro a rozbahnene stezky da se i s kocarkem.Temito misty bude snad nekdy v budoucnu prochazet cyklotrasa Ostrava - Beskydy. Putovani za pokladem muzete zacit od paskovskeho nadrazi,kde je treba prejit most pres Ostravici a sejit na breh reky,waypoint 2,pak pokracovat bud po ochrane hrazi,nebo primo po brehu reky.Sve geovozidlo muzete zaparkovat zde:waypoint 1.Vrbina je hojne vyuzivana k prochazkam se psy,rodinkami s kocarky a cyklisty.Tedy mudly vseho druhu,prosim proto o opatrnost pri vyzvedavani pokladu.Pri odchodu kesku dobre zamaskujte.
Nejlépe se ke kesi dostanete z nově vybudované cyklostezky.
Doporucujeme k navsteve dalsi paskovske kesky:

Cache se prosím,př odchodu snažte zamaskovat.Snad nejakou dobu vydrzi.

Date                 : 6 juli 2013

Place                : Stara ves

Country              : Tsjechië

Waypoint nr.         : 67

Cache number         : GC256QA

Cache name           : Vrbina

contentmap_plugin
made with love from Joomla.it - No Festival